מתקפות הסייבר לא מדלגות על עולם הרכב ובשנה החולפת דווחו פריצות רבות של האקרים לתחנות טעינה של רכבים חשמליים, פריצה לנתונים של לקוחות שרכשו רכבים והשתלטות מרחוק על רכבים.

זהירות, מישהו אחר השתלט על הבלמים

כל מוצר טכני בתהליך פיתוח עובר בדיקת תוכנה על מנת לוודא שהתוכנה עובדת לפי מסמך האפיון ותואמת לצרכים העסקיים של הארגון, שהיא נטולת באגים ומשיגה מקסימום ביצועים.

עולם הסייבר סקיורטי מתגייס בשירות הגנת הרכב בהובלתן של חברות פיתוח רבות, שהרימו את הכפפה. בין הפיתוחים המעניינים בתעשייה ניתן לציין את חברת “ERM”, שפיתחה פתרון המשלב בין חומרה ותוכנה המיועד להטמעה בכלי רכב ואמור לספק הגנה מפני האקרים שחודרים למערכת הממוחשבת של הרכב דרך אינטרנט ומשחררים אותו תמורת כופר.
חברת C2A הישראלית פיתחה תוכנת הגנה לרכבים המזהה אלמנטים לא חוקיים ברכב ומתריעה על פעילות חריגה. קיימים פיתוחים רבים העתידים לשרת גם רכבים אוטונומיים, כשאלה יעלו על הכביש ובינתיים מי שעוסק בזירת הסייבר מתמקד בפיתוח והטמעת טכנולוגיות הגנה נגד איומים ממשיים.

חשוב להבין שכל מכשיר ממוחשב ברכב חשוף להתקפת סייבר כאשר האיום הוא גם אישי על הנהג עצמו וגם בטיחותי. האקרים יכולים לעקוב אחרי רכבים ואפילו לשבש את המחשב ברכב ולגרום לנהל לאבד את היכולת לנווט או לבלום ולסכן חיים. כך שיחד עם נפלאות הטכנולוגיה והתרומה שלה לתעשיית הרכב ולחוויית הנהיגה, עולים גם הסיכונים מפני התקפות סייבר.
לא מכבר הצליחה קבוצת חוקרים מסין לפרוץ מרחוק לרכב של חברת טסלה ומצאה דרך להפעיל את הבלמים ואפילו לפתוח ולסגור את תא המטען ומהנדסים שביצעו עבודת ייעוץ לפנטגון סיפרו במאמרים רבים כיצד הצליחו לפרוץ מספר פעמים למערכות של מכוניות מבית טויוטה ופורד ולהשפיע על הבלמים וההיגוי של הרכבים.

דרושים: מומחי אבטחה שיתפסו את ההגה

תעשיית הרכב מתמודדת היום עם מספר איומים שקשורים להתקפות סייבר: הראשונה היא סכנה לחיי הנהג, שמתעוררת כשהאקרים משתלטים מרחוק על הבלמים ומערכות הבקרה של הרכב. השנייה היא פריצה לנתונים וגניבת נתונים של משתמשי רכב כפי שקרה לא מכבר כשהאקרים פרצו למאגר נתונים והשיגו כך כתובות מייל וטלפונים של נוסעי “אובר” מרחבי העולם וקיבלו גם גישה כך לנתונים של רישיונות נהיגה של נהגי אובר.

ככל שתעשיית הרכב מודעת יותר לאיומים כך גדלה תעשיית הסייבר סקיורטי המתמחה בפיתוח מערכות הגנה על רכבים וגובר הביקוש לאבטחת מידע ומגני סייבר, שידעו להתמודד עם פריצות לרכבים ולנתונים של נהגים ונוסעים כמו גם להגנה על כלי תחבורה ציבורית מאוטובוסים דרך רכבות ועד מטוסים. פתרונות המתמחים בהגנה על מערכת התקשורת של כלי רכב, הקשחת תוכנות, איתור פריצות וטכנולוגיה מופחתת עלויות שתוכל לסייע בהתמודדות עם תקיפות זדוניות.

בקורס אבטחת מידע סייבר סקיורטי ניתן לרכוש את סט הכלים המעשי לעבודה בענף הסייבר מהכרות מעמיקה עם מנגנונים ופרוטוקולים דרך כלים וטכניקות לבניית סביבות מוגנות ועד תגובות אפקטיביות כנגד אירועי תקיפה בעולם הסייבר בכל תעשייה, כולל תעשיית הרכב.

:מעוניינים לקבל ייעוץ לגבי לימודי הי-טק? השאירו פרטים

יצירת קשר פוסט
Sending